0

LP ZACZAROWANY OŁÓWEK – S/T

no_pasaran_records-zaczarowany_olowek-st_lp_400
ZACZAROWANY OŁÓWEK powstał w 1986 roku w Stalowej Woli. Działalność zawiesił w 1994 roku, następnie wrócił na chwilę w 2000 roku jednak w nieco innej stylistyce. Mimo to zespół najbardziej znany jest z demo nagranego w 1988 roku, w niektórych kręgach wręcz kultowego.
Na 2017 rok zespół zapowiada swój powrót, a pierwszym potwierdzonym koncertem jest Ultra Chaos Piknik #9 w Żelebsku 23/24 czerwca 2017.

Płyta ukaże się dzięki współpracy ZIMA RECORDS oraz NO PASARAN RECORDS

vinyl cover: PROSIAK design

Fragment wywiadu z Rafałem, wokalistą zespołu /całość we wkładce, która dołączona będzie do LP/:

Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się z punkiem?
Na żywo? Nie pamiętam który to był rok, może 79/80? Pojechałem na wakacje nad morze. W Mielnie na plaży pod namiotem był koncert i grały dwie kapele: SS 20 i REJESTRACJA – to było moje pierwsze spotkanie z polskim punk rockiem. Pasowało mi. Miałem włosy postawione na cukier, w uszach małe agrafki, czarny garnit- ur na gołe ciało i wiśniowe lakierki ojca. Oczywiście zero skarpetek :) (śmiech). Garstka ludzi stała i gapiła. Nie bardzo wiedzieli, co to za zespoły i muzyka. Jak się do tego odnieść. Jedynymi bawiącymi się pod sceną byli na zmianę muzycy i obsługa tych zespołów. Chyba z dziesięć osób max. Było prawdziwe pogo.

no_pasaran_records-zaczarowany_olowek_02

Historia ZACZAROWANEGO zaczyna się w Warszawie na festiwalu “Poza Kontrolą”.
Mentalnie tak. Brzozowicz zawsze miał tęgi łeb do imprez. To był “Working Class Hero”. Zagrali tam m.in. Apteka, Po Prostu, Pudelsi, Szelest Spadających Papierków i na deser SWANS. Strasznie mnie to nakręciło. Stwierdziłem, że zacznę gra na własną rękę. Wcześniej śpiewa- łem w chórze i jakimś pop-rockowym a potem metalowym zespole, ale ciągle mnie wywalali – głównie za wygląd. Nie pasowałem do tych szeregów, więc musiałem działać na własną rękę. Miałem w domu gitarę i zacząłem powoli coś wymy- śla. Wpadali różni kumple i coś tam rzeźbiliśmy. Powstało nawet kilka numerów, ale głównie uczy- łem się grać na gitarze i pisałem wiersze – dla dzie- wczyny w której byłem okropnie zakochany. Trzy lata później nie zdałem matury. Nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić, w co ręce włożyć. Miałem rok wolnego do następnej matury, i na dodatek rozstałem się z tą dziewczyną. Maja mama powie- działa mi wtedy: zrób coś wystrzałowego. To zrobiłem ZACZAROWANY. Zespół powstał z pozytywnej zazdrości innym grania i młodzieńczej miłości do Ewy :) Nawiasem mówiąc moja Mama – Zosia :) zawsze była pierwszym słuchaczem nowych numerów. Ich szczerym krytykiem albo dobrym duchem. Projektowała a potem szyła mi zajebiście oryginalne ciuchy, stylizowała mi włosy, a nawet doradzała, jak mam zachowywać się na scenie. Kiedyś mi powiedziała, że gdyby miała tyle lat co ja, to też by była punkiem. Była wielka

Mówimy o punk rocku, ale ZACZAROWANY nie grał punk rocka w najczystszej postaci.
Wynikało to z mojej fascynacji “bandyckim” rock’n’rollem i subkulturą bitników, choć teraz powiedziałbym, że to było coś w stylu LO-FI psychobilly. Umiejętności pozwalały nam tylko na to i na nic więcej. Być może teraz, te numery zagrane przez profesjonal- nych muzyków brzmiałyby inaczej, ale chyba jednak mniej autentycznie.

no_pasaran_records-zaczarowany_olowek_01

Jak wpadliście na to by zespół nazwać Zaczarowany Ołówek?
Siedziałem kiedyś ze Skuterem (best fumfel) w Hotklubie przed koncertem “Wolfgang Press” – kapeli związanej z brytyjską wytwórnią 4AD. Czekaliśmy na koncert i Skuter mnie zapytał – tak z dupy: – co byś zrobił, gdybyś miał zaczarowany ołówek? Odpowiedziałem mu bez namysłu: – narysowałbym Jamesa Deana. Potem uznałem, że to może być fajna, pokrętna nazwa dla kapeli (jak “zaklinacz” chujowej rzeczywistości, albo “łapacz” złych snów)….

TRACK LIST
Side A:
1. Zaczarowany ołówek
2. Ruda Zocha
3. Los Pedrylos
4. Urodziny miasta socjalistycznego
5. Zielone pola
6. Siedem mil
7. Krew
8. Czołgi jadą

Side B:
1. Samochody
2. Die Liebe
koncert 1989 (Białystok – klub GWINT):
3. Alkohol
4. Zamieńcie karabiny!
5. Manekiny
6. You’re no good
7. Polskie tango

CENA: 40zł+poczta
PRESSING INFO:
108 egz. pomarańczowy winyl, dodatkowa, oryginalna okładka (Kain May) – w No Pasaran Records wyprzedany
108 egz. czarny winyl – 40zł
ZAMÓWIENIA:
nopasaran@nopasaran.pl
ORDERING INFO:
If You want to order some records or other stuff from No Pasaran Distribution just contact with us: nopasaran@nopasaran.pl. We will get right back to you with the total price including shipping.
NO PASARAN RECORDS 056